סגן ד''ר שושנה מב''ש, קצינת הרפואה של גדוד תבור

לרגל יום הרופא החל היום, שני: סגן שושנה עלמיה, שעלתה בגיל שנתיים מאתיופיה, גרה בב''ש והתגייסה למסלול הצמרת של חיל הרפואה
send whatsapp messsage send FB messsage
סגן שושנה עלמיה (צילום: דובר צה''ל)

ד''ר שושנה עלמיה, בת 28 מבאר שבע, נולדה באתיופיה וגדלה שם עד גיל 5. לאחר מכן עלתה לארץ עם המשפחה הגרעינית שלה.
היא למדה במכינה קדם אקדמאית לשיפור פסיכומטרי, והתגייסה למסלול צמרת של חיל הרפואה. מגיל 5 החלום של שושנה היה ללמוד רפואה ולשרת בתפקיד משמעותי בצבא. מסלול צמרת היה המסלול המושלם עבורה. בשנה הראשונה לרפואה טסה כחלק ממשלחת לאתיופיה, שם טיפלה בבית יתומים לחולי ונשאי HIV במשך חודש.

בתור רופאה צבאית שושנה אחראית על רפואת השגרה, רפואת החירום ורפואת חילוץ בתרגילי החטיבה ובעת חירום. רפואת חירום ביהודה ושומרון, רפואת טראומה, משמעותה הקפצות, פעילויות מבצעיות, מעצרים, חיפושי אמל״ח, פיצוצים ובדיקות רפואיות לעצורים.

רפואת חילוץ הינה רפואה ייחודית לחטיבת החילוץ בלבד: רופאי החטיבה מטפלים באירועי רפואה המתרחשים רק באתרי הרס, כגון תסמונת מעיכה והתמודדות עם טראומה של לכודים. שושנה מספרת על מספר אירועים משמעותיים בשירות שלה אשר מוכיחים לה מדי יום מחדש את הייעוד שלה כרופאה בחיל הרפואה ובחטיבת החילוץ.
 
בשבוע שעבר אירעה תאונת דרכים בין משאית לאוטובוס, בין נהג יהודי לנהג פלסטיני עם ארבעה פצועים. למקום הגיעו כוחות מד״א שעשו הערכה ראשונית וכששושנה הגיעה למקום היא הייתה הבכירה ביותר בשטח ואחראית על הטיפול והפינוי לבתי החולים.

חוויה משמעותית במיוחד עבורה הייתה במהלך הפרת סדר בבקעת הירדן, שם טיפלה בחייל שהיה במקום עם פגיעת ראש ופציעה מעל עיניו. שושנה תפקדה תחת לחץ, ביצעה הערכה ניורולוגית ופינתה אותו לבית החולים.

''אני רואה במקצוע הזה שליחות, האפשרות לבצעו במסירות תוך שאני לובשת מדים, מסבה לי גאווה כפולה. האפשרות להגיש סיוע היא זכות. זאת רוחו של חיל הרפואה'', אומרת שושנה.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com


​​​​​​​