מהשעה 17:00 - סגר כללי: ''שבועיים כנראה לא יספיקו''

אלפי עובדים הוצאו לחל''ת זמן קצר אחרי ששבו לעבודה, הנזק הכלכלי כבד והתורים לחיסונים ארוכים מסיבה בלתי ברורה. מי ישרוד את הסגר השלישי?
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום: דני בלר

סגר כללי מוטל מהיום - ראשון, בשעה 17:00. המסחר ייסגר למעט עסקים המוגדרים חיוניים, תיאסר תנועת תושבים מעבר לתחום ה-1,000 מטרים. מקומות עבודה המקבלים קהל ייסגרו, באחרים נוכחות העובדים תצומצם מאוד. בסוף השבוע התבשרו עובדים רבים בבאר שבע שהם יוצאים שוב לחל''ת. בחנויות בתחום הביגוד סיפרו כי הם תקועים עם מלאים גדולים של בגדי חורף אותם הספיקו למכור - וכשייסתיים הסגר, בעוד חודש, כבר לא יהיה להם ביקוש. במוצאי שבת והבוקר הם ינסו להיפטר מהמלאים במחירי הפסד. 

מה סגור?

מסעדות, בתי קפה, דוכני פלאפל ושוואמרה (הם יורשו לפעול במתכונת משלוחים בלבד). חנויות הביגוד, ההנעלה, הריהוט, העיצוב. טיפולי יופי, מספרות, משרדים המקבלים קהל בתחומים שאינם מוגדרים חיוניים. מועדונים, בתי קולנוע, תיאטאות, היכלי תרבות ומתחמי בילוי וספורט סגורים מזה כמעט 10 חודשים - ואין כרגע צפי לחידוש פעילותם.

פעילות התחבורה הציבורית תצומצם לחצי, אך אם התחלואה תעלה, ייתכן ובערים אדומות היא תבוטל כליל. שירותי המוניות עובדים, אך הנסיעה בהם מוגבלת לאדם אחד בנסיעה, שיישב מאחורי הנהג, כשהוא עוטה מסכה והחלונות פתוחים. מוחרגים הזקוקים לטיפול רפואי, לסיעוד, הנוסעים לטיפול רפואי. יתרה מזו, בשיחה עם ברנז'ה NEWS רופאים מבקשים לא לוותר על פניה לטיפול בשל הקורונה, במקרה של חשש. 

''האיים הירוקים'' בוטלו, לרבות הפעילות בתחום התיירות. זאת, למשך החודש הקרוב לפחות, אחרי שבתי מלון וצימרים באיזור אילת וים המלח נערכו לתת שירות ולארח מבקרים.

המשטרה מתכוונת לאכוף את מגבלת המרחק בבדיקות פתע. הקנס על העוברים על תקנה זו הוא 500 שקלים. מותר לנסוע לעבודה, לבן משפחה מוגבל הזקוק לסיוע, להפגנה, לחיסון אך אסור לנסוע לבית חברים או להתאכסן בבית של אחר. תנועה בין ערים, לצרכי עבודה, אינה מוגבלת כרגע. אם התחלואה תעלה, ייתכן שיוטל עוצר כללי.

רק דימונה נשארה ירוקה

דימונה הינה העיר היחידה בנגב שנותרה ירוקה על פי ציוני הרמזור של משרד הבריאות. באר שבע צהובה ומגרדת כבר את סף הכתום. בבאר שבע יש נכון להיום 502 חולים פעילים. מבין הערים הגדולות, באר שבע ממקומת במקום העשירים מבחינת עמות החולים הפעילים. בראש הטבלה עומדת ירושלים - בה 7,005 חולים. היא מוגדרת עיר אדומה. תל אביב במקום השלישי, עם 1,177 חולים. 

בבאר שבע נשמעות תלונות רבות על קושי להשיג תורים לחיסוני קורונה. בעוד יש מי שהזמינו וקיבלו תור תוך יממה, אחרים, בהם בני 60 ומעלה, קיבלו תורים לסוף פברואר. ''יש פה בלאגן שלם'', סיפרה לנו שולה, תושבת שכונה ה', בת 70. ''יש תורים לסוף פברואר ויש תורים זמינים, אבל בלי תאריך וצריך להתקשר. אני חיכיתי שעה על הקו - והתייאשתי. יש כאלה שפשוט הולכים בלי תור ועושים בלאגן ונכנסים. אחד כזה גוזל תור מאדם מבוגר בקבוצת סיכון. אמרו שהשבוע יהיו אולי יותר חיסונים, אני רוצה להתחסן כי אני רוצה לבקר את הילדים שלי''.

בבדיקה באתר כללית מצאנו תורים זמינים לעוד 5 ימים בבאר שבע, אבל אם מוכנים לנסוע לרהט - יש תורים זמינים להיום. לדברי ראש הממשלה, ישראל מובילה בהיקף החיסונים ותצא ראשונה ממשבר הקורונה וכבר השבוע מערכת הבריאות תעבור למתכונת חיסונים של 24 שעות ביממה - 7 ימים בשבוע. 

כמה יימשך הסגר?

כבר אתמול דובר על הזה שככל הנראה קיבנט הקורונה יינצל את ההארכה האוטומטית וישראל תלך לסגר של חודש ימים, לנוכח העליה בממדי התחלואה והיעדר יכולתה של הממשלה  לתת טיפול דיפרנציאלי למוקדים האדומים. 

להערכת בנק ישראל, העלות השבועית של הסגר נאמדת בכ-2.5 מיליארד שקל. עם זאת, העלות אינה כוללת בתוכה פשיטות רגל של עסקים, פיטוריהם של מאות אלפי עובדים, אובדן הכנסתם של עצמאים, נזקים לעסקים ונזקים בריאותיים עקיפים בשל כך. בשל ההליכה לבחירות, הממשלה גם לא יכולה להכריז על פיצוי מיוחד בשל הסגר השלישי ותסתפק במנגנון הקיים. הממשלה לא תוכל, ככל הנראה, לתת פיצוי ייחודי לסגר השלישי.  בעלי עסקים עימם שוחחנו, בהם בתחומי המזון, חוששים שלא ישובו לפתוח אחרי הסגר השלישי.

מה יקרה עם הבחירות לכנסת?

נכון להיום, הבחירות לכנסת אמורות להיערך כסדרן ב-23 במרץ 2021, ארבעה ימים לפני חג הפסח. אף אחד לא יכול להתנבא היום, פחות מ-3 חודשים לפני, מה תהיה מפת התחלואה בתאריך הזה והאם ישראל לא תהיה בסגר רביעי לקראת החגים. הבחירות הרביעיות בתוך שנתיים יערכו כשהמועמדים יהיו מנועים מלערוך עצרות המוניות. 

חשש נוסף הוא כי יהיו מי שיחששו לצאת להצביע או יהיו נתונים בבידוד. גם לא ברור מה יקרה אם לאחת הקלפיות יגיע חולה מאומת, מה שעלול להכניס את חברי וועדת הקלפי וכל מי שנכח במקום לבידוד. החשש הוא גדול במקומות עם אחוזי תחלואה גבוהים.