מחיר הבחירות: פרויקטים חשובים בנגב ייתקעו לזמן בלתי ידוע

send whatsapp messsage send FB messsage
צילומים: דני בלר, רכבת ישראל, דובר צה''ל

הנגב ישלם מחיר יקר על הבחירות הרביעיות תוך שנתיים. הכנסת לא הצליחה להעביר תקציב, הממשלה נפלה וישראל הולכת לבחירות בעיצומה של מגפת הקורונה. אם עד אתמול עוד הייתה בישראל ''חגיגת חיסונים'', עם מילים חמות על החבר החדש של נתניהו, בורלא מפייזר, היום מתברר שאזרח מהשורה יצטרך להמתין זמן רב עד לקבלת תור לחיסון. המגפה לא רק שלא הולכת להיעלם מחר בבוקר, אלא שהממשלה המתפזרת הולכת להכריז על סגר כללי, שפירושו סגירת המסחר והוצאת עשרות אלפי עובדים בנגב לחל''ת.

עם פיזור הממשלה גם לא תהיה אפשרות לקדם פרויקטים רבים בנגב: בין היתר, הרכבת שהייתה אמורה להגיע לשערי קריית המודיעין - והיא זו שהיוותה תנאי למעבר החיילים של 8200 לנגב. נמל התעופה לא יקודם בשנה הקרובה, מאחר ולא יהיה מי שיוכל להחליט. לראשי הרשויות המקומיות, זו תהיה עוד שנה מבוזבזת. הממשלה היוצאת גם תגובל ביכולתה להכריז על מענקים מעבר לאלה שכבר אושרו, כך שהסיוע למובטלים ולבעלי העסקים יימשך רק עוד חצי שנה - עם קורונה או בלעדיה. קצב החיסון רומז על כך, שזה יהיה עם קורונה. גם נמל התעופה הבינלאומי השני ימתין להרכבת הממשלה ולעוד וועדה. 2021 ככל הנראה גם שנה אבודה.

ממשלת המעבר גם לא תוכל לקדם פרויקטים בתחום הדיור ודיור בר השגה לזוגות צעירים בפריפריה. מאחר והבניה היא אחד מהקטרים הכלכליים בב''ש, חוסר הוודאות והיעדר היכולת לקבל החלטות עלול להזניק את מחירי הדיור כלפי מעלה. 

היעדר היכולת למשול תוביל גם למערכת בחירות חמישית, תוך פגיעה ניכרת בפריפריה. הבחירות אמורות להיערך בסוף מרץ, מערכת בחירות רביעית תוך שנתיים. פירוש הדבר, שאם התוצאות יביאו לכדי הכרעה, ממשלה תוקם שלושה חודשים לאחר מכן. אם לא תהיה הכרעה, מאחר לשני הגושים לא יהיה רוב מוחלט ללא קולות המשותפת, ליברמן ומרצ, שלא ישבו יחדיו, ישראל עלולה ללכת למערכת בחירות חמישית. עד שתיבחר ממשלה, בנימין נתניהו ימשיך לכהן כראש ממשלת המעבר.

פגיעה חמורה בתחום הרווחה בנגב: הממשלה לא תוכל להחליט החלטות ומאחר ואין תקציב, תידרש לקיצוצים רוחביים. במשרד הרווחה צפוי קיצוץ חד של 2.5 מילארד שקלים, שיפגע באוכלוסיות רבות בבאר שבע ובנגב: בילדים בסיכון, בדרי רחוב, במשפחות בהזנחה, בתים חמים לנערים שנפלטו לרחוב יאלצו להיסגר. בשל מגפת הקורונה, גם פחתו באופן ניכר התרומות לגופי המגזר השלישי והם מתקשים לתפקד, בהם עמותות לחלוקת מזון לנזקקים. רק בבאר שבע אלפי משפחות איבדו את מקור פרנסתן, אלפי עסקים הגישו בקשות לפשיטת רגל. 

אל מקרי הרווחה שהיו מוכרים למחלקות הרווחה, הצטרפו השנה אחרים: עצמאיים ושכירים שקרסו כלכלית. בבאר שבע חלה עליה במספר הפונים לעזרה נפשית ומעידים על מצוקה וחרדה מפני המצב. כמו כן, נרשמה עליה בניסיונות האובדניים כתוצאה מחרדה בזמן הסגרים ומשך חודשי המגפה. אלא שבקופות החולים יש מחסור באנשי מקצוע. זמני ההמתנה לפסיכולוגים ופסיכיאטריים גבוה. מי שיכול להרשות לעצמו, פונה לרפואה פרטית, בעלות של מאות שקלים לביקור. 

כיצד יוצבו מאות קלפיות קורונה בפזורה וביישובים קטנים, מה יהיה אם אלפים בבאר שבע יהיו בבידוד? מגפת הקורונה מציבה לא מעט שאלות: ההצבעה בבתי האבות למשל. לבתי האבות יצטרכו להגיע חברי וועדות קלפי מבחוץ וגם אם יעברו בדיקות קורונה ב-72 השעות שלפני הבחירות, איש אינו יודע אם באו במגע חארי זה עם חולה מאומת. סוגיה אחרת היא הצבעת חולים מאומתים, תושבים הנתונים בבידוד ומי שבאו במגע איתם. כמו כן, אם יתברר שלקלפי הגיע חולה קורונה, שמצבו יתברר לאחר יום ההצבעה, הדבר יחייב להכניס לבידוד את כל חברי וועדת הקלפי וכל מי שביקר באותה שעה בקלפי.

בממשלה לא יודעים מה יהיה היקף התחלואה עוד שלושה חודשים והאם ישראל לא תהיה בעיצומו של סגר רביעי. זאת ועוד: אסור לקיים עצרות בחירות, מפגשי פעילים או אירועים גדולים בהשתתפות קהל. המלחמה תעבור לרשתות החברתיות ולניסיונות להלך אימים על גופי תקשורת. רשויות החוק יצטרכו להיערך למלחמה בהסתה, בחדשות כזב והפצת מידע מטעה לבוחרים. בישראל אין יכולת לערוך הצבעה בדואר או באמצעות האינטרנט וגם לא לפרוס את ההצבעה על פני מספר ימים. 

בשלוש מערכות  הבחירות הקודמות הנגב לא עניין את המפלגות. תושבי הנגב שמעו את אותן מנטרות מוכרות, על פרויקטים ענקיים, שעדיין תקועים. בינתיים, בשנה האחרונה הכלכלה קרסה והממשלה הבאה תידרש לקיצוצי ענק על מנת לאזן את הגרעון הענק. זאת ועוד: משבר הקורונה חשף כי ההחלטות הגורליות בנושא תחלואה פוליטיות בעיקרן. הממשלה אינה מסוגלת לטפל דיפרנציאלית במוקדי התחלואה - ומנחיתה את פטיש הסגר על כלל הערים.

לסיכום: זאת כנראה לא מערכת הבחירות האחרונה שתיערך בקרוב. אם לשפוט לפי קצב החיסון - הסגר שיוטל בקרוב הוא גם לא הסגר האחרון. ​​​​​​​

כתבות נוספות למקרה שפספסת...