כמעט אסון: 296 מיכלי גז אותרו במחסן פירטי בחצר בית

סכנת משק הדלק הפירטי בפזורה: מחסן פירטי של מיכלי גז אותר בחצר בית בתל שבע יחד עם ציוד למילוי בלונים בלוני גז נתגלו במכולת, יחד עם משאית עמוסה בבלוני גז לחלוקה
send whatsapp messsage send FB messsage
מחסן בלוני גז בחצר בית (צילום: משרד האנרגיה)

סכנת משק הלק הפירטי ביישובי הבודאים: אסון כבד נמנע בפעילות משותפת של מפקחי מינהל הדלק והגז במשרד האנרגיה, משטרת ישראל, רשות המיסים והמשטרה הירוקה, אשר הביאה לאיתור מחסן גפ"מ (גז פחמימני מעובה - המוכר גם כגז בישול) שפעל ללא היתר בחצר בית בתל שבע. בבית בו ממוקמת החצר מתגורר סוכן של חברת גז, אשר השתמש בחצר ביתו כאתר אחסון למכלי גפ"מ, ציוד גז ומילוי של המכלים. בנוסף, נתפסה בשטח גם משאית לחלוקת גז עמוסה במכלים, הנמכרים באופן פיראטי המסכן את הציבור.

תופעת תחנות דלק וגז פירטיות ביישובי הבדואים מוכרת לרשויות. מעת לעת נערכות פשיטות, אך על כל אתר פירטי שנסגר, שב ומוקם אתר במקום אחר. מדובר בסוגיה של היצע וביקוש. החשש העיקרי הוא לא כלכלי, כי אם בטיחותי.

ציוד למילוי בלוני גז (צילום: משרד האנרגיה)

בסך הכל אותרו במקום 271 מכלי גז בקיבולת של 12 ק"ג ועוד 25 מכלי גז בקיבולת של 48 ק"ג. על פי החשד, בעל הבית החביא את משאבת הגז למילוי מכלים בתוך מזוודה שנמצאה בחצר. המשאית, מכלי הגז, משאבת הגז וציוד נוסף פונו מהמקום וכנגד הסוכן נפתחה חקירה.

באתר אחר בתל שבע, המשמש גם כחנות מכולת, אותרו 26 מכלי גז פיראטיים: 14 מכלי גז בקיבולת של 12 ק"ג ועוד 12 מכלי גז בקיבולת של 48 ק"ג. גם במקרה זה, מכלי הגז נתפסו והוחרמו וכנגד בעל המכולת נפתחה חקירה. 

משרד האנרגיה מזכיר לציבור לרכוש גז אך ורק מספקים מורשים ולא להתפתות לעסקאות והצעות של חאפרים שמספקים גז באופן מאולתר וללא ביטוח. המשרד ממשיך בפעילות האכיפה בכל עת, על מנת להבטיח כי שלום הציבור נשמר.

סכנת הגז הפירטי בנגב: הרשויות מחרימות מיכלים במקום אחד, החוות מקומות מחדש במקום אחר

היעדר תשתיות ביישובים הבלתי מוכרים, לצד בעיות רישוי ביישובים מוכרים, יוצרים מצב בו התושבים צורכים את הגז שלהם ממקורות לא מורשים. התפסיה בתל שבע אינה הראשונה וגם לא הגדולה. בסוף ינואר 2019 אותרה סמוך לפזורת נבטים חוות גז פירטית, הגדולה מסוגה בישראל. בחווה הונחו באופן פירטי 5 צוברי גז ענקיים, ללא אישור וללא ידיעת גורמי האכיפה. החווה הפירטית שכנה בסמוך למסילת רכבת ומיותר לציין כי פגיעת רקטה במקום או דליקה בעקבות דליפת גז, היו גורמים לאסון גדול. 

וידאו: ינואר 2019: חוות הגז הפירטית הגדולה בישראל אי פעם, סמוך לפזורת נבטים (צילום ארכיון: דוברות מג''ב)


מקור הגז בצוברים, בחווה הפירטית, היה מלולים באיזור, שמתמודדים עם תופעה של גניבות חקלאיות ונזק לרכוש. בתפיסות אחרות, ביישובי הנגב, נמצאו מאות מיכלי גז פירטיים, שמולאו ואחוסנו בתנאים לא תקניים. מאחר ולא קיים עליהם פיקוח, לא לגבי תקינותם, לא לגבי אופי המילוי ולא לגבי אופן החזקתם, החשש הוא כי הם יסכנו את הצרכנים ואת הסביבה בו הם מוחזקים.

לא רק חוות גז ומחסני פירטיים נתפסים לא אחת בפזורה, אלא גם תחנות דלק - שוב, ללא פיקוח וללא תקני בטיחות. גם כאן, הרשויות פושטות על תחנה וזו קמה במקום אחר.

קרא עוד:

תופעה: מתקני גז פירטיים ביישובים הבדואים

סכנה בלב הנגב: חוות גז פירטית הגדולה בישראל, בפזורת נבטים

אלפי ליטרים של דלק הוחרמו משתי תחנות פיראטיות

תחנות דלק פירטיות, בשר פיגולים - וגם נשק: פשיטת ענק על ערוער