אלפי שוטרים יאכפו לבישת מסכות במסעדות, מועדונים, קניונים ותח''צ

השר לביטחון פנים, אמיר אוחנה, הורה להקצות אלפי שוטרים לאכוף את חבישת המסכות - בדגש על מקומות בילוי ומרכזי קניות. אתמול נרשם שיא במספר החולים החדשים, במסעדות ובאולמות האירועים חוששים: ''נקרוס''
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום: משטרת ישראל

השר לביטחון פנים, אמיר אוחנה, הורה להקצות אלפי שוטרים לאכיפה ממוקדת בנושא הקורונה - אשר תתרכז במקומות בילוי, מסעדות, קניונים והתחבורה הציבורית. שמונה מפקדות יוקמו לביצוע האכיפה, שתכלול מתן קנסות מוגברים וסגירת בתי עסק. בראש כל מפקדה יעמוד קצין בדרגת תת-ניצב.

470 חולים בבאר שבע, 1,115 איש בבידוד

אחרי שאתמול נרשם מספר שיא של חולים חדשים (1,089 מאותמים) קיים אתמול,מוצ''ש, השר לביטחון פנים אמיר אוחנה דיון באמצעות תוכנת וידאו בהשתתפות מנכ"ל משרד הבט"פ ניצב (בדימוס) משה (צ'יקו) אדרי, מ"מ המפכ"ל ניצב מוטי כהן, ראש אג"מ ניצב אמנון אלקלעי ובכירים נוספים. בין היתר נרשמה עליה גדולה בתחלואת הקורונה ביישובים בנגב: במושב תפרח (עליה של 280% - עם 14 חולי קורונה מאומתים ב-3 הימים האחרונים), העיר דימונה, בה נוספו 32 חולים מאומתים, רהט (בה נוספו 17 חולים) ובאר שבע, בה נרשם מספר שיא של 37 חולים מאותמים. בבאר שבע יש כעת 470 חולים מאומתים, 1,115 איש שוהים בבידוד אחרי שבאו במגע עם חולה מאומת.

אם כי שר הבריאות אינו מדבר כרגע על הטלת סגר כללי, ברור כי היקפי תחלואה כרגע יידרשו נקיטת צעדים נרחבים יותר. בין הצעדים שנשקלים: סגירת ערים באופן נקודתי - צעד שמחייב את הסכמתו של ראש המועצה, סגירת שכונות שיתגלו כמוקדי תחלואה וצמצום כמות הנוכחים באירועים, ברים, מסעדות ומופעים ל-50 איש בלבד. צעד זה, חוששים בענפי האירועים והתרבות, יביא לחיסולם. ''החזרתי אנשים מחל''ת, השקעתי אלפי שקלים ברכישת חומרי גלם, אבל עם 50 אנשים אני לא יכול להתקיים'', אמר לברנז'ה NEWS בעל עסק מבאר שבע. ''אני מקווה שיוחלט לאפשר לקיים את העבודה תחת הנחיות התו הסגול אחרת אני ועוד רבים בבאר שבע נאלץ לסגור. 

עלייה בפונים לסיוע בעקבות משברים נפשיים: חווים חרדה ודיכאון

מגפת הקורונה יש לא רק את הצד הכלכלי - אלא פגיעה בריאותית חמורה - ולאו דווקא של מי שחלו בנגיף. על פי גורמי רפואה, ניכרת עליה בפונים לסיוע נפשי. בפניה למספר גורמים, נמנעים בישראל מלמסור את היקף התופעה, בעיקר בטענה של פגיעה במורל, אך סקר שערכה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשתיוף עפ המועצה לביטחון לאומי, העלה כי 22.5% מהנשאלים דיווחו שמצבם הנפשי החמיר במהלך משבר הקורונה, ו-5.4% דיווחו עכי מצבם הבריאותי "החמיר" או "החמיר מאוד". 
25% מהנשאלים דיווחו כי חלה המחרה במצבם הרגשי של ילדיהם. 34.3% מהאוכלוסייה חוו לחץ וחרדה.

16.2% מהנשאלים חשו דיכאון, ו-23.5% חשו בדידות. 22.6% מהנשאלים דיווחו על מתחים בין בני משק הבית בעקבות המשבר.

הנתונים האלה נכונים לחודש מאי. כעת, כאשר התגלו ממדי האבטלה הנוראים בבאר שבע (למעלה מ-22,000 מובטלים, עליה כל כמעט 500% בהיקפי האבטלה) ועסקים נאלצים לסגור בשל היעדר קונים (די לראות את מספר השלטים ''להשכרה'' בעיר העתיקה), חוסר הוודאות הכלכלית, לצד החשש מגל שני חמור יותר, מעלים את מפלס החרדה. 

ויש עוד עניין: רכישת המסכות הפכה לעסק יקר עבור משפחות שאיבדו את כל הכנסתן: אין פיקוח על מחיר המסכות וגם לא תו תקן. משפחה יכולה להוציא מאות שקלים בחודש על מסכות, זאת כאשר הכנסתה נפגעה ואין מי שיפצה את המפרנסים. בקרב בעלי עסקים בבאר שבע נשמעת ביקורת, כי הסיוע שניתן על ידי הממשלה נמוך מאוד עד לא קיים. ככל שמתקדם הזמן והמגפה עדיין איתנו, חוששים רבים מעליה במספר המובטלים והעניים, שיכינסו את באר שבעל משבר הכלכלי. 

האכיפה תכלול מתן קנסות וסגירת בתי עסק שלא יעמדו בתנאים. עם זאת, הכלל המנחה אותו הדגיש השר אוחנה בפני המשטרה הוא "אכיפה חכמה": לרכז מאמצי אכיפה משמעותיים בקווי האוטובוסים העמוסים ביותר וכלפי המסעדות, בתי העסק ואולמות האירועים שיש להן את החלל הסגור/מקורה הגדול ביותר. 

בתוך כך, בסוף השבוע האחרון משטרת ישראל מקיימת בכל שעות היממה מבצע פיקוח ואכיפה רחב היקף בכל הארץ לאכיפת התקנות לשעת החרום, בדגש על מקומות הומי קהל, אולמות שמחה/גני אירועים, מועדונים, פאבים ומוקדי בילוי. המשטרה אינה מוסרת נתונים ממוקדי ערים.

מטרת הפעילות לוודא את קיום ההנחיות ולצמצם את התפשטות הנגיף. הפרות של התקנות טופלו ע״י אזהרות, מתן קנסות, וכן שימוש בסמכויות הרישוי אל מול בעלי עסקים שאצלם נמצאו הפרות.