מסתמן: דחייה בפתיחת אולמי אירועים וחידוש הרכבת - בגלל הקורונה

שבוע גורלי לעסקים לא מעטים בנגב: על רקע העליה בתחלואת הקורונה, נשקלת בממשלה דחייתן של הקלות והטלת מגבלות. עלולה להידחות פתיחת אולמות אירועים וחידוש תנועת הרכבות. בסופ''ש: עוד בתי ספר נסגרו בהגב
send whatsapp messsage send FB messsage
יש תו סגול, אבל העסק לא שרד את הקורונה (צילום: דני בלר)

נמשכת העלייה בתחלואה בקורונה בכל הארץ ובנגב בפרט, כאשר הערים תל שבע, ערערה, שדרות רהט ובאר שבע ממוקמות בראש הטבלה של היישובים בהם נרשמה עליה במספר המקרים החדשים. בבאר שבע למשל, כ-4,000 תלמידים נשלחו לבידוד מניעתי, אחרי שבמוסדות החינוך בהם למדו נתגלו חולי קורונה מאומתים. בסוף השבוע  נתגלה חולה קורונה מאומת מקרב נותני השירות בביה"ס ניצני הנגב. התלמידים והצוות של בית הספר קיבלו הוראה להישאר בביתם והבוקר, ראשון, בית הספר יישאר סגור, עד לקבלת הבהרות ממשרד הבריאות וחיטוי בית הספר. 

גם בעיר שדרות נתגלו חולי קורונה בבתי הספר: עיריית שדרות קיבלה עדכון ממשרד הבריאות על חולה  חולה קורונה מאומת בבית הספר היסודי "הרא"ה",  כלל תלמידי בית הספר הורוה להיכנס  לבידוד ביתי עד ל-17 ביוני. העירייה דואגת לביצוע בדיקות לכלל התלמידים וצוות העובדים - כ-350 במספר - מחר, יום שני.  בבי הספר מקיף כללי ע"ש גוטוירט נתגלו 9 חולים מאומתים. בית הספר בבידוד עד ה-14 ביוני. בבית הספר היסודי "תורני מדעי" - נתגלה חולה מאומת. תלמידי א'-ג' שרויים בבידוד עד ה-14 ביוני.תלמידי ד'-ו' בינתיים לא חוזרים ללימודים עד לקיום הערכת מצב מחר.  בבי"ס יסודי "מדעים אלון" - אין חולים בבית הספר, אך בית הספר יישאר סגור מחר עד לקיום הערכת מצב עירונית. בבאר שבע לבדה, נסגרו בית הספר היסודי נווה במדבר והמקיפים ג' ו-ו' וכן 3 גני ילדים. בחורה נסגרו בתי הספר אלמסתקבל ואלביאדר. 

השבוע היו אמורות להיכנס לתקופן שתי הקלות משמעותיות: האחת, פתיחת אולמות האירועים. בעיר באר שבע האולמות מעסיקים עובדים רבים ומספקים תעסוקה לאלפים אחרים (צלמים, תקליטנים, אמנים ועוד). לפני שבועיים, הביע בעל אולם בבאר שבע תקווה כי ההקלות ייכנסו לתןקף במועדן. ''אמנם החודשים בהם לא עבדנו גרמו לנזק כלכלי אדיר, אבל אני מקווה שאפשר יהיה לחדש את הפעילות ממש בקרוב. לא קיבלנו פיצוי, אין הלוואות, העובדים בחל''ת, אבל במקרוב הם יימצו את הזכאות שלהם. אנחנו מחכים לאוויר לנשימה, שאנשים יחזרו לעשות אירועים''.

ההקלה השניה הייתה חידוש הרכבות, עורק תחבורה חיוני עבור באר שבעים רבים שנאלצים לעבוד במרכז. הרכבת מושבתת למעלה מחודשיים ויש לכך השפעה גם על מרכזי התעסוקה בבאר שבע. מגפת הקורונה עצרה את מהמפכה התעסוקתית עליה בנו בבאר שבע: לגור בבירת הנגב, לעבוד במרכז וגם לפתח חברות היי טק מקומיות שימשכו עובדים ממרכז הארץ. ללא רכבת זמינה, חללי העבודה נותרים מיותמים. במציאות החדשה עובדים גם מהבית. 

גם כאשר תחודש תנועת הרכבות, לא ניתן יהיה לרכוש כרטיסים בתחנות, אלא יהיה צורך להזמין כרטיס מראש באפליקציה. פרוש הדבר: אי אפשר יהיה לדעת בוודאות אם יש מקום ברכבת באותה שעה, יהיה צורך לתזמן נסיעות מראש. 

העיר העתיקה ביום שישי: חלק עם מסכות, חלק בלי (צילום: דני בלר)​​​​​​​

בינתיים, בבאר שבע, עטיית המסכות נראית כשמשהו שהוא בגדר המלצה. רבים בוחרים להסתובב עם מסכה על הסנטר או במרפק ולהתעלם מהנחיות משרד הבריאות בעניין ריחוק חברתי. את התוצאות של הפרת ההנחיות רואים כבר בשטח, בין היתר בפתיחה מחדש של מחלקת הקורונה בסורוקה ובמספר הולך וגדל של מוסדות חינוך שנסגרים אחרי שמתגלה בהם לחולה קורונה מאומת. 

אם יוחלט על הטלה מחודשת של מגבלות, זו יכולה להיות מכת מחץ לעסקים רבים בב''ש, שבימים אלה מנסים להציל את מה שאפשר. 

בבאר שבע מחכים בדאגה לנתוני האבטלה של חודש מאי. האבטלה באפריל עמדה על יותר מ-24%, כמעט פי 6 מממדי האבטלה הגבוהים בלאו הכי בב''ש. באר שבע נכנסה למשבר הקורונה במצב כלכלי לא טוב, כאשר היא הובילה למעשה, מבין הערים הגדולות, במספר העסקים בסכנת סגירה. החשש הוא כי עסקים רבים עוד ייסגרו ואלפי עובדים לא יוחזרו מחל''ת. עדות לכך הוא מספר גדול מאוד של עסקים שעומדים סגורים ומצטרפים לכ-350 עסקים בב''ש שהיו סגורים כבר לפני משבר הקורונה.

''זה לא אותם מחזורים כמו לפני הקורונה, אי אפשר לשבת לאכול במקום בגלל הנחיות 'התו הסגול' ואנשים פחות באים'', אומר בעל פלאפל שכונתי. ''העבודה מאוד ירדה'', אומר בעל חנות במרכז חנויות קטן בשכונה ה'. ''קשה לשרוד, כי אולי דחו תשלומים, אבל עכשיו ביוני הורידו לנו הכל כפול. אני נאחז בשיניים לא לסגור, אבל מגיע לפה ולפעמים אין אפילו לקוח אחד. אנשים גם מפחדים מהקורונה, אבל גם אין להם כסף''.