דיונים בממשלה: עוצר כללי בימי הזיכרון וביום העצמאות

יום הזיכרון לזכר השואה והגבורה חל ביום שלישי, אך בשל מגפת הקורונה - לא ייערכו טקסים בבתי העלמין. בעיריית באר שבע קראו לציבור לעמוד בצפירה במרפסות ולהכין שלטים. בממשלה יש דרישה להטיל עוצר כללי
send whatsapp messsage send FB messsage
ימי זיכרון - ללא קהל (צילום המחשה: פיינרמן / CC BY SA 4.0)

ימי זיכרון ועצמאות ללא טקסים בבתי העלמין וללא אירועים: בשעות אלה (מוצאי שבת, 19:00) נערכות הכנות לדיונים באשר לאופיים של הימים הבאים והמועדים הרגישים של ימי הזכרון לשואה ולגבורה ויום העצמאות. הדרישה היא להטיל במועדים אלה עוצר כללי, בדומה לזה שהוטל בחג הפסח השני - לא יותר מעבר בין ערים, לא תותר יציאה מהבית ל-24 שעות, זאת במטרה לצמצם מגע בין אנשים ולהפחית את הסכנה לתחלואה. 

אשר ליום הזיכרון לשואה ולגבורה, קוראים בעיריית באר שבע לעמוד דום במרפסות בזמן הצפירה ולשאת שלטים עליהם יהיה כתוב ''זוכרים מקרוב - מחבקים מרחוק''. 

''השנה, הניצולים לא יוזמנו לעצרות הזיכרון, לבתי הקברות ולבתי הספר כדי לספר את סיפורם האישי ואת סיפור משפחתם'', נמסר בהודעה של עיריית באר שבע.
 
''השנה כל אחד מהם ישב לבד בביתו, עם הזיכרונות, הכאב והאובדן. עמותת "עמך" בשיתוף עם "זיכרון בסלון" יוצאות ביוזמה מיוחדת הקוראת לכולם לצאת החוצה, למרפסת, בזמן הצפירה. לעמוד שתי דקות בדומיה ובהתייחדות עם הנספים ועם הניצולים''.
 
''הכינו שלט עליו כתוב - זוכרים מקרוב, מחבקים מרחוק כדי להראות לניצולי השואה שכולנו יחד איתם גם מרחוק, חושבים עליהם ומחבקים אותם, לא שוכחים ומעבירים לדור הבא את המסר – שכולנו רקמה אנושית אחת, חוט אחד של תקווה מחבר אותנו ביחד ואנו ערבים זה לזה. רק ביחד נתגבר. זוכרים מקרוב, מחבקים מרחוק''.
 
''ביום השואה בצפירה יעמדו תושבי ישראל במרפסות ברחובות עם שלט "זוכרים מקרוב מחבקים מרחוק" בכדי שכל ניצול שואה במדינה ידע שאנחנו איתם'', נאמר בהודעה.

האיכון הטלפוני יועמק: ''כשיש איום על בריאות הציבור, הפרטיות מתבטלת''

החשש הגדול בישראל הוא מהתפרצות גל חדש של תחלואה, שיהיה חמור מקודמו וזו הסיבה שהממשלה לא ממהרת לשחרר את הסגר. אחד התנאים להקלות בסגר הוא העמקת המעקב הסלולרי אחרי התושבים. ראש שירותי הבריאות במשרד הבריאות, פרופ' סיגל סדצקי, אמרה בדיון שנערך בבג"ץ ושודר בשידור חי: "אני לא יכולה לומר כמה חסכנו בכל צעד, כי נקטנו כמה צעדים בו זמנית. מתוך 12 אלף חולים אני יכולה לומר שכשליש מהם אנחנו ידענו על החיים שלהם ולכן הם היו בבידוד והקטינו את המגעים שלהם וזה המון בעיניי".

"מה שאני רואה זה שאנחנו נבקש להרחיב את המעגל כדי לשחרר את המשק, ישנן מספר הצעות כדי להרחיב את המגעים. אנחנו לא צריכים אינפורמציה נוספת, אלא רק את מי הוא פגש. ככל שנוכל להכניס אנשים בצורה ממוקדת לבידוד, נוכל לשחרר את המשק. אין לי ספק שאם לא היינו נוקטים צעדים של בידודים והרחקות חברתיות היינו במצב של איטליה".

"הרעיון שלנו הוא שברגע שיהיו בדיקות זמינות ויהיו מספיק אנשים שכבר לא מדבקים, אין ספק שיהיו לאנשים תעודות שהם לא יכולים להידבק ולא יהיה טעם להפעיל עליהם את כלי השב"כ וגם את הבידוד", הוסיפה. "אין טעם להשתמש בכלי הזה כשיש עשרת אלפים אנשים בארץ שפיתחו נוגדנים, זאת החלופה הכי טובה שאני יכולה לתת. דווקא מבחינת אסטרטגיית הפתיחה - נזדקק לכלי הזה יותר מעכשיו".

וידאו: הדיון בבג''צ  - השידור המלא (מקור: דוברות הרשות השופטת)
​​​​​​​

מנגד טוענים מגישי העתירות - האגודה לזכויות האזרח, עו״ד שחר בן מאיר, עדאלה, הרשימה המשותפת וארגון העיתונאים בישראל, כי האיכון דורסני, פוגע בפרטיותם של התושבים ובעבודתם של העיתונאים (האיכון מאפשר לדעת למי התקשרו, מי התקשר אליהם והיכן הם שוהים בכל רגע נתון). בעתירות הייתה דרישה לבטל את החלטת הממשלה מסוף חודש מרץ, אשר העניקה לשב"כ סמכות להשתמש ביכולות המעקב ברשותו על מנת לנטר את התנועות של חולי קורונה ומי שבא עמם במגע בפרק זמן של 14 הימים שקדמו לאבחון. העתירות דרשו גם לבטל את תקנות שעת חירום, אשר מעניקות למשטרה גישה ללא צו שופט לנתוני מיקום סלולריים של אזרחים לצרכי אכיפת הבידוד.

חזרה לשיגרה? גם אם החנויות ייפתחו, לתושבים אסור עדיין להתרחק יותר מ-100 מטרים מביתם

המשבר הכלכלי בישראל הולך ומעמיק, האבטלה חצתה את 26 האחוזים, אך בממשלה עדיין אין החלטה לגבי האופי והמועד של החזרה החלקית לשיגרה. גם אם תהיה החלטה, ספק אם ניתן יהיה ליישם אותה תוך זמן קצר. על פי הפרטים שמתפרסמים עד כה, אין כרגע פתיחה מחודשת של קניונים, מסעדות, חנויות אופנה, ביגוד והנעלה, מקומות בילוי, אלא של חנויות קטנות, אליהן תותר כניסתם של לא יותר מ-2 לקוחות, עם חציצה בינם לבין המוכרים. כל לקוח יידרש להשאיר את פרטיו באפלקציה יעודית וזמן שהותו יוגבל.
החנויות שתותר פתיחתן יהיו בענפי השירותים לבית, מחשבים ואלקטרוניקה. אחרי שהלקוח יזוהה, ימדד לו חום ואז תותר כניסתו לחנות. 

חשש בבאר שבע: המשך הסגר יחסל סופית עסקים רבים

העיר באר שבע ביססה את כלכלתה על מסחר, שירותים, תיווך ובילוי. חלק לא מבוטל מהפעילות נעשית בקניונים ומתחמי ענק המשלבים קולנוע, בילוי וקניות. מדובר במתחמים שהוקמו בהשקעות עתק, והיו אמורים להוות מוקדי משיכה לאלפי מבלים. במתחמים האלה הוקמו מסעדות ובתי קפה, חנויות אופנה ועוד. כל העסקים האלה מנועים מלפעול. גם אין לא הצגות קולנוע ולא הופעות. 

ככל שהמצב יימשך, עסקים יתקשו לחזור לפעול, אלא אם ינתן להם סיוע, במיוחד לאותם עסקים ואותם עובדים מבוגרים, המוגדרים קבוצות סיכון. ''גם אם ביום שני המשק יוחזר חלקית, אני בספק אם אני אוכל לעבוד'', אומר לנו דודו, שעבד במזנון בבאר שבע. ''צריך לזכור שלאנשים אין כסף והעסקים לא זכו כמעט לסיוע. אני נשלחתי לחתום אבטלה, שזה ממש גרושים. לפני זה הייתי מקבל שכר מינימום, עכשיו אני מקבל 3,200 שקל. ועוד משהו: יש מסחר, אבל לאנשים אסור לצאת המהבית''. 

לפני משבר הקורונה, באר שבע הובילה במספר העסקים בסכנת סגירה. כעת, החשש הוא כי עסקים רבים ייסגרו סופית ויהיה גל של פשיטות רגל. עסקים, יש להזכיר, ממשיכים לשלם הוצאות, לרבות ארנונה, וגם אם ניתנה הנחה של 25% עד סוף השנה - רובם במצב של היעדר הכנסות. 

​​​​​​​