סערה במקיף ו': הורים הקימו מהומה נגד תלמידים להט''ביים

מחר מצוין ברחבי העולם היום הבינלאומי ליציאה מהארון. תלמידים להט''ביים ביקשו לציין את התאריך בחולצות צבעוניות ומוסיקה שמחה, קבוצת הורים הקימה מהומה ותשלח את ילדיה בחולצות שחורות: ''לא ניתן לזה לקרות''
send whatsapp messsage send FB messsage
מקיף ו'. קבוצת הורים נגד מתן ביטוי ללהט''ביים (גוגל מפות)

סערה במקיף ו' בבאר שבע: הורים מאיימים לשלוח את הילדים שלהם בחולצות בצבע שחור, אם מנהלת המוסד, מתי מינדלין, תאפשר לצעירים להט''ביים, תלמידי התיכון הבאר שבע, לציין את יום היציאה מהארון הבינלאומי. מדובר ביום המצויין בכל העולם ובישראל. מנהלת בית הספר שיגרה מכתב למורים, כדי שיאפשרו לתלמידים להט''ביים להביע את עצמם ויאפשרו להם לבוא בחולצות בצבעי דגל הקהילה ובהפסקה, להשמיע מוזיקה תואמת. ''אני מחנכת את הילדים שלי לסובלנות, אבל הדבר הזה לא יהיה בבית הספר. זה לא נושא שתריך לדון בו במערכת החינוך'', אומרת אם לתלמידה במקיף ו'. לדבריה, היא מלמדת את הילדים שלהם לקבל את השונה, אבל לא ''את המצעד הזה בבית הספר''.

וידאו: ד', אם לתלמידה, נגד מתן ביטוי ללהט''ביים (עריכה: דני בלר)
​​​​​​​

לטענתה, מדובר בקבוצת הורים גדולה המתנגדת לכך שבבית הספר ידברו בנושאים הקשורים ללהט''ביים, גם אם מדובר בקהילה שנתונה לאלימות ושצעירים שביקשו לצאת מהארון מול הוריהם חוו אלימות, סילוק מהבית או אף ניסיונות אובדניים. ''לא אכפת לי. ילדים הם עם אכזר ומתאכזרים גם לילדים שמנים וילדים עם פצעונים וגם לאתיופים, אז מה, עושים מצעד לאתיופים. מחר הבת שלי תצא עם גבר ובגלל שחשפו אותה לזה, אולי תגיד לו שהיא לסבית''.

באיג''י, ארגון הנוער הגאה, קיבלו את הדברים של קבוצת ההורים די בתדהמה. ''בבאר שבע וביישובי הנגב, בהם שדרות, דימונה, ערד ועוד, מתקיימת פעילות הסברה של ארון הנוער הגאה, בין היתר על ידי מתדנבי שירות לאומי'', אומר נדב גורדון, רכז איג''י בדרום. ''אני מאחל לכל אותם הורים שמתכוונים לשלוח את הילדים שלהם בחולצות שחורות, שלא יחששו לעולם לשלומם הפיזי של ילדיהם, שילדיהם יוכלו להסתובב בראש מורם, מבלי לחשוש. שילדיהם לא יחששו לבטחונם. אקט היציאה מהארון הוא לא קל, כלפי ההורים, כלפי המשפחה וכלפי הקהילה ויום היציאה מהארון הבינלאומי בא להעלות את המודעות. איש לא בא לשכנע אנשים להיות להט''ביים, אלא לסייע להם לעבור את השלב הזה בחיים''.

מכתבה של המנהלת שהודלף להורים - ועורר מהומה

ממקיף ו' נמסר בתגובה: ''בית ספרנו מחנך לפלורליזם ולסובלנות כלפי כל הקבוצות באוכלוסייה.  בתוך כך, לבקשת תלמידים מבית הספר, אפשרנו להגיע מחר (ו') עם חולצות צבעוניות, המסמלות את צבעי דגל הקהילה, לציון היום הבינלאומי ליציאה מהארון.
הובהר לתלמידים כי אין חובה להגיע בתלבושת צבעונית וכי ניתן להגיע גם עם תלבושת בית הספר''.

הלוגו של היום הבינלאומי ליציאה מהארון, שעיצב האמן קית' הרינג
​​​​​​​


בבאר שבע עצמה פועל הבית הגאה וזו השנה השלישית שנערך בעיר מצעד גאווה, בחסות עיריית באר שבע וחברת הבת שלה, כיוונים. בוסף, פעילה בבאר שבע קבוצת נוער להט''בי במסגרת איג''י. מדי שנה, גם באירועי גאווה קודמים וגם בתום המצעדים, עולה לבימה ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ' ומברך את הקהילה ביום חגה ומציין שבאר שבע היא ''עיר של קהילות מגוונות, כולן שוות וכולן רצויות''. 

למרות תהליך הקבלה הארוך שעברה הקהילה להט''בית בבאר שבע, עדיין יש ביטויי שנאה ואי קבלה ושיח כנגדה ברשתות החברתיות, שכולל לא אחת איומים לפגיעה פיזית - אליהם מתייחסים במשטרה בחומרה, עד כדי ביצוע מעצרים. 

​​​​​​​חוש"ן הוא ארגון החינוך וההסברה של הקהילה הגאה בישראל, מטרתו קידום סובלנות כלפי הקהילה הגאה והוא מקיים פעילות חינוכית במאות בתי ספר בישראל.
ארגון חוש''ן מסר בתגובה: ''אנחנו מחזקות את תלמידי בית הספר ביוזמה הנהדרת הזו ואת צוות בית הספר שלא נסוג מהיוזמה גם לאחר תגובות התנגדות של מיעוט מההורים. בית הספר הוא מקום בו כל תלמידה ותלמיד צריכות להרגיש שייכות וביטחון, ללא קשר לנטיה המינית ולזהות המגדרית שלהם. צוות בית הספר צריך לחנך לקבלת השונה והאחר בדיוק כפי שפעלו במקרה הזה. 
כואב לנו לקרוא על תגובת ההורים המתנגדים. במידה ואחד מילדיהם הוא להט"ב, התגובה שלהם עלולה להיות הרת אסון. אנחנו מזמינות תלמידים ואנשי חינוך להגיע בחולצה צבעונית מחר. לא ניתן לחושך להשתלט''.

מהבית הגאה בבאר שבע נמסר כי ''מדובר ביוזמה של בני נוער בעצמם. אנחנו מברכים על היוזמה החברתית שאינה פוליטית שמסמלת אבן דרך בשינוי התודעה הציבורית. צר לנו שדווקא במערכת חינוכית ערכית יש המתנגדים להכלה וקבלת השונה, כולנו תקווה שילדיהם לא ישתפו פעולה עם כך''.