אירועי התרבות ייערכו בשכונה שנפגעה במתקפת הטרור על אופקים

אירועי ''מדרום'' לאמנות רב תחומית יתקיימו השנה במתכונת מיוחדת בימים שני, שלישי ורביעי, 1 עד 3 באפריל, בשכונת מישור הגפן באופקים. זאת כחלק מתהליך ההנצחה העירוני
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום: עדי שרגא

אירועי "מדרום" לאמנות רב תחומית יתקיימו השנה במתכונת מיוחדת בימים שני, שלישי ורביעי, 1 עד 3 באפריל, בשכונת מישור הגפן באופקים. זאת כחלק מתהליך ההנצחה העירוני של אירועי 7 באוקטובר בעיר, ותוך שימת דגש על שיקום, זיכרון, הנצחה, קהילתיות, שייכות וערבות הדדית.

האירועים יכללו בכורות, מופעים, מפגשים ואירועי תרבות ברחובות, בחצרות, בבתים ובשטחים הציבוריים ברחבי השכונה, ויכללו פרויקטים אמנותיים שפותחו במיוחד עבור הפסטיבל - לצד סיורים, מופעים, ערבי שיח, מייצבים ומייצגים, לרבות מופעים לילדים ולנוער. בין האירועים ניתן יהיה למנות מיצב הנצחה לקורבנות העיר, יצירה ובנייה של פסל סביבתי שימושי שיהפוך למרחב ציבורי, קונצרט מיוחד של תזמורת משטרת ישראל בהצדעה לתחנת משטרת אופקים ותושבי השכונה, סיורים וסיפורים בשכונת מישור הגפן, סדנאות התמודדות בהנחיית מטפלות באמנות, בתים מארחים, אירועי מדרום לילדים, שיח עם מתנדבי זק"א באופקים תוך ליווי מוזיקלי של אהוד בנאי, סלון שכונתי ושיחות סלון, מופע "בין שדרות לירושלים" של המוזיקאי מיכה ביטון ועוד. כל זאת תוך שיתוף מלא של תושבי העיר.

"אירועי 'מדרום', המתקיימים כאן באופקים זו השנה ה-14, הם לא רק אירועי תרבות מרתקים, אלא גם הזדמנות לחבר בין זיכרון – לתקווה", אמר ראש עיריית אופקים, איציק דנינו. "השנה, אנו מקדישים אותם לתהליך ההנצחה ולזיכרון האירועים הקשים שחווינו, ומקיימים אותם בשכונת מישור הגפן, אשר נפגעה באופן הקשה ביותר בטבח 7 באוקטובר. אנו רואים באמנות כלי חזק לשיקום, התגברות ובנייה מחדש של הקהילה שלנו, ומאמינים שדרכה נוכל להעניק ביטוי לכאב, לזיכרון ולקהילתיות".

"אנו באופקים מאמינים שלאמנות יש את הכוח לרפא, לאחד ולבנות גשרים בין אנשים", המשיך דנינו. "במיוחד השנה, מהווים אירועי מדרום פלטפורמה שמתאימה בדיוק למטרות אלו. דרך סדנאות, הופעות ופרויקטים קהילתיים - אנו מחברים בין תושבי העיר, מנציחים את הגבורה והאחריות ההדדית שהפגינו במהלך אירועי ה-7 באוקטובר, ובונים מחדש זיכרון משותף וחוסן קהילתי. זהו זמן לרקום שוב את המעטפת החברתית שלנו, להנציח ולצמוח בחזרה למעלה, יחד, כקהילה".

"פסטיבל מדרום הוא פרויקט דגל המספק במה וקול ליוצרים ויוצרות באופקים", הוסיף נשיא המכללה האקדמית ספיר, פרופ׳ ניר קידר. אירועי 'מדרום' השנה יתמקדו בתהליך ההנצחה העירוני של האובדן והגבורה בעיר ב-7 באוקטובר. הפסטיבל יציג את סיפורם האישי והקהילתי של תושבי העיר ובעיקר של שכונת מישור הגפן. באמצעות האמנות נדגיש את העוצמה האנושית, הגבורה, המשבר וההחלמה ונעסוק בדרכים השונות של הזיכרון וההחלמה. אני מודה לעיריית אופקים ולראש העיר, איציק דנינו, על שיתוף הפעולה רב השנים, ועל זכותנו לקחת חלק בתהליך המורכב והרגיש של ריפוי והנצחה".

"אחרי אירועי ה-7.10 לא הצלחנו לדמיין בכלל איך ניתן לקיים וליצור אירועי תרבות ואמנות בתוך המציאות המורכבת והכואבת הזו, אך היה ברור לנו שאנחנו רוצים ואף צריכים לעשות משהו", סיכמה מנהלת "אירועי מדרום", נואית זכאי. "מתוך המפגשים עם תושבים בעיר כבר בתחילת אוקטובר, הבנו כי דווקא בימים אלו לאמנות ולתרבות תפקיד קריטי בתוך תהליך השיקום, וכי העוצמה של הקהילה באופקים, הערבות ההדדית והחברות בעיר - הם אלה שיובילו אותנו בתוך העשייה. בחרנו לקיים את כל האירועים, לרבות פרויקטים ארוכים, בלבה של שכונת מישור הגפן, לנסות להשתלב במרקם החיים החדש בשכונה, ולהסתייע ביכולות ובאפשרויות שאמנות מייצרת כדי להציע יצירה ובניה של חדש - ובמקביל גם לתת מקום ומרחב לכל הטוב שיש בשכונה".