''בעיית המשילות בנגב זועקת ומחייבת טיפול''

חברי שדולת ארץ ישראל סיירו היום ברחבי הנגב. יו''ר השדולה, יואב קיש: ''שנים רבות מדינת ישראל לא הצליחה למנוע את השתלטותם הבלתי חוקית של הבדואים בנגב''
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום: שדולת ארץ ישראל / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א'

מאת: משה פריאל, כתבנו הפוליטי
​​​​​​​
סיור ראשון של שדולת ארץ ישראל החדשה נערך היום, חמישי, ברחבי הנגב.  לטענת חברי השדולה ''הבניה הבדואית הבלתי חוקית המשתוללת והיעדר מופקר של משילות בנגב  מחייבים טיפול שורש עמוק של ממשלת ישראל'. 

את הסיור הראשון קיימה השדולה כשברקע, לטענתם, דרישות התנועה האיסלמית להדיח מתפקידו את מנכ''ל הרשות לפיתוח ההתיישבות בנגב, זאת אחרי שדרישתה להעביר את הרשות למשרד הרווחה נענתה. חברי הכנסת שלוו ע״י תנועת רגבים וחברי הוועד להצלת הנגב פתחו את הסיור בעומר ובמפגש עם ראש המועצה פיני בדש לאחר מכן ביקרו במוקדי הבניה הבדואית שהיא לטענתם הבלתי חוקית בחורה, לקיה, אבו תלול וסייד כשמלווים אותם בניתוחי עומק מנכ״ל רגבים מאיר דויטש ומנהל הפעילות יכין זיק.

חברי השדולה אמור כי באו ללמוד ״כיצד צריך להסדיר את הבניה הבלתי חוקית כראוי ולא להפקיר״ וכן דנו בחיזוק ההתיישבות היהודית בנגב ובהסדרתה, בחירן, בתכנית מבואות ערד, ובתכנית ניצנה. חברי השדולה הוסיפו כי בכוונת השדולה לפעול בנושאים אלה כבר בימים הקרובים, הן בועדות הכנסת והן בפניות לשרי הממשלה''.

וידאו: סיור שדולת ארץ ישראל בנגב (צילום: שדולת ארץ ישראל, שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')


יו״ר השדולה ח"כ יואב קיש (ליכוד): ''שנים רבות מדינת ישראל לא הצליחה למנוע את השתלטותם הבלתי חוקית של הבדואים בנגב. החשש הגדול הוא שהממשלה הנוכחית תמסור את המפתחות לשליטה בנגב לשותפים הקואליציוניים, רע"מ וסעיד אלחרומי. השתלטות הבדואים על קרקעות המדינה היא אתגר לאומי אמיתי לישראל ונעשה כל שביכולתנו בשדולה ובכנסת- על מנת לפתור את המצב המסוכן ולפתור את בעיית ההשתלטות הבלתי חוקית''.
 
יו״ר השדולה ח"כ אורית סטרוק (הציונות הדתית): ״סיור השדולה לנגב נועד ללמוד מקרוב  את נושא הסדרת הבדואים, כדי לוודא שטעויות-עבר לא יחזרו, ולא נקבל פייק-הסדרה שהיא למעשה הפקרה. השדולה תעמוד על כך שבכל החלטת ממשלה על הסדרה יובטח מראש שהקרקעות למגורים לא יהיו בשום אופן קרקעות עם תביעות בעלות, ושיובטח מראש שהפזורה תתכנס לתןך השטח שיוסדר. כל תכנית אחרת היא תכנית להפקרה ולא להסדרה.  גם בעיית המשילות בנגב זועקת ומחייבת טיפול, וגם הצורך הדחוף לחזק ולהסדיר את ההתיישבות היהודית בנגב''.

מנכ"ל רגבים מאיר דויטש: ״אנחנו לא מתנגדים להקמת יישובים חדשים לטובת האוכלוסייה הבדואית בנגב. אנחנו כן אומרים שאת אותם יישובים צריך להקים בשכל , בצורה כזאת שהקרקעות באמת יחזרו לידי המדינה. צריך לעשות את זה בצורה כזאת שהיישובים האלה אכן יוקמו שיהיה אפשר לפתח את המגרשים, לייצר מתקנים לביוב ולוודא שהאוכלוסייה שגרה בפזורה מסביב ליישובים החדשים האלה, אכן בסוף התהליך ייכנסו ליישוב הזה."

ח״כ מיקי זוהר (הליכוד): ״הגיע הזמן לעשות סוף למערב הפרוע ששוכן בנגב. לתושבי הדרום מגיע להסתובב בתחושת ביטחון בדיוק כמו לתושבי המרכז״.

 שר הבט״פ לשעבר ח״כ אמיר אוחנה (ליכוד) אמר: ״אחד הסממנים הראשונים של ריבונות במדינה מתוקנת זו השליטה על הנדל''ן. בסיור שקיימנו הדבר האחרון שאפשר לומר הוא שיש פה שליטה על הנדלן. יש פה השתוללות פרועה של אזרחים פורעי חוק שתופסים שטחים. בתפקידי השר שמילאתי היה שיא של הריסת מבנים בלתי חוקיים. אני קורא לממשלה הזו לטפל ביתר שאת בבעיית הבניה, לא לוותר ולא להכנע אפילו למנסור עבאס ולסעיד אל חארומי״.

ח״כ איתמר בן גביר (הציונות הדתית): ״כל הווילות והטירות בנגב עושות חשק לבוא לגור בחורה, בלקיה, אבל מה שבאמת מרתיח זה שכל הבניה היא לא חוקית. מצפצפים על מדינת ישראל ואנחנו ממשיכים להיות פראיירים של פורעי החוק האלה שמשתלטים לנו על הנגב״.

ח״כ יום טוב כלפון (ימינה): ״המצב שנוצר בשנים האחרונות בנגב דורש טיפול מיידי. הסדרה, פיקוח, משילות.  שדולת ארץ ישראל היא השדולה הראשונה אליה ביקשתי להצטרף עוד ביום ההשבעה שלי לכנסת. בעניין ארץ ישראל אין קואליציה ואין אופוזיציה. בעיניי, ארץ ישראל מעל הכל, ואני מאוד גאה להיות נציג הקואליציה בשדולה היום״.

ח״כ שמחה רוטמן (הציונות הדתית): ״שר בממשלה שיחליט על "הסדרת" ההתיישבות הבדואית בנגב בלי להכיר את מחדלי ההסדרות הקודמות ואת המציאות בשטח, יהיה שותף מלא באובדן שטחי הנגב ולסכנה אסטרטגית למדינת ישראל.״

יו״ר החטיבה להתיישבות, ישי מרלינג: ״החטיבה להתיישבות רואה בנגב נכס אסטרטגי של מדינת ישראל.  על שולחנה של החטיבה מונחות מספר תכניות שנוגעות לאיזור, לפיתוח שלו, להקמת יישובים בו ולהפיכתו לאיזור חי ומשגשג.  אם לא נפתח את הנגב אנו עלולים לאבד אותו. עדיין לא מאוחר לתקן, אבל חייבים להתחיל לפעול, עכשיו״.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com