אחרי 35 שנה: אמן באר שבעי מוציא תקליט ויניל

נועם אקוטונס הוא האמן הבאר שבעי ששובר שתיקה בת 35 שנה ומוציא אלבום על גבי ויניל. ''זר דפנה לנצח'' הוא אחד האלבומים הרגישים, הנוגעים ללב שתשמעו ורק בשבילו, כבר שווה להחזיק פטיפון
send whatsapp messsage send FB messsage
נועם אקוטונס (צילום יח''צ: דגנית אוחיון, באדיבות האמן)

אחרי למעלה מ-35 שנה, אמן באר שבעי מוציא תקליט ויניל לאור. מלאכה לא פשוטה, בהתחשב בעובדה שעבור רבים, בבירת הנגב, מוסזקה זה משהו ששומעים ברמקול הזעיר של הפלאפון, או ברמקול בלוטוס ב-70 שקלים או באוזניה שעלתה מחיר דומה בתחנת הדלק. לאחרונה יצא לאור, בפורמט ויניל ודיסק האלבום ''זרי דפנה לנצח'', אלבומו של השלישי של נועם אקוטונס. דבר כלל לא מובן מאליו, בהתחשב בעלויות האדירות של הפקת פורמט פיזי ובמעט מאוד חנויות לממכר תקליטים ודיסקים שנותרו מקו דרום תל אביב ומטה. בבאר שבע יש כיום רק שתי חנויות תקליטים שמוכרות תקליטי ויניל: ''המאזין'' בטרומפלדור ו''פליי'' בשדרה השביעית.

בעוד שבתל אביב וחיפה הפורמט הישן והמצויין הזה זוכה לעדנה, עם חנויות, ירידים, מופעים ופורומים פעילים באינטרנט, בבאר שבע הוא נלחם על מקומו, כמו שגם להקות והרכבים נון קונפורמיסטיים נלחמים על מקומם להופיע בעיר. ''עשן הזמן'' גם מארח מדי פעם ירידי תקליטים, בעיקר כשהסטודנטים בעיר. בבאר שבע מתכלים על אספני תקליטים בעין עקומה. הם מסווגים תחת המותג ''פריקים''. עד כמה שזה מצער, עניין בתקליטים ובמוסיקה אלטרנטיבית בבאר שבע עדיין נחשב לחריג. אקוטונס לא כועס ואפילו הצליח להופיע כמה פעמים בעיר ובאיזור הנגב.

נועם אקוטונס עם ההרכב המלווה אותו (צילום יח''צ: דורון עובד, באדיבות האמן)

האלבום של נועם אקוטונס, השלישי אחרי ''מתוק מדם'' ו''השנים האבודות'', נשמע מצויין. הוא בשל יותר, רגיש יותר, מאוד נוגע ללב, חושפני ומבוצע נהדר. כשהוא על תקליט ויניל, מתגלים בו דברים שקיימים אולי בדיסק, אבל התקליט מעביר אותם בדרך שקשה להסביר במילים. תקליטי ויניל הם הרבה יותר חמים, פחות מושלמים, יותר טבעיים. הצליל האנלוגי מנצח בגדול כל פורמט אחר. 

החיסרון הגדול של תקליטי הויניל הוא עלות הייצור הגבוהה שלהם. לפני חמש שנים הם חזרו בגדול. אוהבי מוסיקה בכל העולם הבינו שזה הפורמט הנכון להאזנה מוסיקה וששום דבר לא ישתווה לטקס של הנחת מחט הפטיפון על גבי התקליט ולדפדוף בחנויות התקליטים. יוטיוב זה לא מוסיקה. הפורמט המקומפרס שמשמש לשמירת הסאונד הורס את כל היופי. 

אקוטונס נכנס לרשימה של באר שבעים מעטים שהוציאו תקליטי ויניל, בהם יוסי מוסטקי, ליאורה מוריאל, להקת הזוהרים, הראלה בר ויעקב נווה. מאמצע שנות השמונים לא יצא תקליט ויניל מסחרי. תזמורת הנוער בב''ש הוציא תקליט באמצע שנות השמונים, אך לא בהפצה מסחרית. 

אקוטונס לא מסוג הזמרים שתשמעו ב''דה ווייס'' או ''ישראל גוט טאלנט''. הוא לא סוג של ''כוכב נולד''. הוא יוצר מוסיקה למעלה מ-20 שנה, מאז עבר מבאר שבע לתל אביב, בגלל פרנסה ובגלל שרצה לעסוק בדברים שהוא אוהב באמת. 

נועם אקוטונס, 42, אמנם גר בתל אביב, אבל אי אפשר להוציא ממנו את באר שבע: כל חג הוא כאן, המשפחה כאן, חלק קטנטן מחברי הילדות נשאר בעיר והוא אוהב את באר שבע. הוא לא נפרד מהעיר בכעס, אבל גם לא נשארו לו אז הרבה ברירות. ​​​​​​​אקוטונס נולד בבאר-שבע וגדל בדימונה, בן למיכאל, מרצה ומורה לקולנוע ולרינה, מנהלת בית ספר, מורה ומחנכת ואח להילל, גם הוא מורה. בעברו היה עתונאי במעריב לנוער ועבד לא מעט שנים בשבועון ''כל-בי'' הזכור לטוב, במקביל ללימודי קולנוע וצילום במקיף ו'.

הוא גדל בבית בו אוהבים, עד היום, קולנוע משובח ומוסיקה צרפתית, דבר שבא לידי ביטוי ביצירה שלו, המושפעת הן מהשאנסוניירים הגדולים, אבל גם מהרוק הקלאסים: פינק פלויד מוקדם, ביטלס, דילן . 

הוא למד בבית הספר 'רימון',  אך פרש אחרי שלושה חודשים. מהר מאוד הבין שזה לא בשבילו. לאורך השנים קיבץ סביבו נגנים שונים והפיעה עם הכב בשם ''תום לירי'', לאחר מכן עם ''צבא הישע'' וכיום מופיע עם הרכב שלישי, המלווה אותו בהופעות.

עטיפת התקליט החדש (צילום: סריקה)

היה לו אלבום בכורה מעולה, ''מתוק מדם'', שנאלץ להתמודד עם הקושי לקבל חשיפה מעבר לגבולות תל אביב. הוא גם כתב מוסיקה לפרוייקטים אחרים בהם מוסיקה להצגות בתיאטרון גבעתיים ופסי קול לסרטי תעודה.

החיים בתל אביב, כך מספר לנו אקוטונס, לא קלים. הוא מתפרנס מעבודתו כמורה לקולנוע ובשעות הערב, מקדיש את הזמן הפנוי ליצירה. האלבום החדש פשוט נהדר. יש בו שירים רגישים, כמו למשל ''כדאי שתדעי'', השיר המצמרר ''מלאכי הטוב'', ''צוללים''. העטיפה של האלבום היא צילום ילדות של אקטונוס ומשפחתו, כזה שצולם כשהיה בן 4 או 5. 

שווה להאזין לאבלום הרגיש, היפה והכל כך יוצא דופן כיום. הינה כמה קישורים, לקליפים שנעשו במיוחד לקראת האלבום:

כדאי שתדעי

צוללים

מלאכי הטוב
  

​​​​​​​